В наскоро публикувани мемоари бившата първа дама Мелания Тръмп споделя позицията си в подкрепа на аборта, момента, в който за първи път среща Доналд Тръмп в нощен клуб в Ню Йорк и “жестоките” слухове, че синът й има аутизъм. Преди излизането на книгата във вторник, 8 октомври, няколко медии публикуваха статии за някои от нейните разкрития, включително възгледите ѝ за абортите – предизвиквайки негативна реакция, като се има предвид позицията на съпруга й против абортите. Но произведението от 256 страници, наречено Melania, оставя предимно лични подробности от живота на бившия словенски модел. Ето най-големите акценти от мемоарите ѝ, подбрани от BBC.
Битието ѝ в комунистическа Югославия
Известно е, е баща ѝ е бил член на югославската комунистическа партия, но по-малко известното е, че въпреки партийната му принадлежност, е бил следен от УДБА заради съмнителни изказвания и скандално поведение. Нещо повече – домът на Мелания е бил претърсен от службите, без да е ясно какво точно са търсели.
По спомените на Мелания, съседите ѝ са доносничели за семейството й, докато е живяла в Словения, и най-вероятно УДБА затова е нахлула в къщата.
“Магнетичната енергия” на Тръмп
Бившата първа дама посвещава първата част на книгата си, обсъждайки работата си като модел, която я води в Ню Йорк и проправя пътя за първата й среща с Тръмп. Това се случва в петък вечер през септември 1988 г., когато тя посещава Kit Kat Klub в Ню Йорк по време на Седмицата на модата. На една маса във ВИП секцията един мъж – Доналд Тръмп и неговата “атрактивна блондинка” приятелка отиват да я поздравят.
“От момента, в който разговорът ни започна, бях пленена от неговия чар и непринуден характер”, казва тя. Тръмп иска телефонния й номер. Тя отказва, вместо това го моли той да ѝ даде номера си. По-късно му се обажда, което води до първата им среща в имота му в Севън Спрингс в Бедфорд, Ню Йорк.
“Жестоките” твърдения за аутизъм
В един от по-личните раздели на книгата си г-жа Тръмп обсъжда твърденията, че синът й Барън е бил аутист. Комедиантът Роузи О”Донъл публикува в социалните мрежи, че тогавашният 10-годишен бил аутист, позовавайки се с видеозапис на поведението и езика на тялото му на различни събития. “Бях ужасена от такава жестокост”, пише г-жа Тръмп в книгата. “Беше ми ясно, че тя не се интересува от повишаване на осведомеността за аутизма. Чувствах, че тя напада сина ми, защото не харесва съпруга ми.”
Мелания пише, че въпреки че “няма нищо срамно в аутизма”, синът й, сега на 18 години, не е аутист. По-късно О’Донъл се извинява за публикацията, за която г-жа Тръмп твърди, че я “вбесила”. Тя добави, че инцидентът я е накарал да започне своята инициатива срещу тормоза в Белия дом “Бъди най-добра”.
Фалшив вот
Въпреки че Мелания може да се различава от съпруга си относно репродуктивните права, тя до голяма степен повтаря много от позициите на Тръмп, включително тази относно изборите през 2020 г., които Тръмп губи от президента Джо Байдън. Тонът й е малко по-мек от този на съпруга й, когато Мелания поставя под въпрос резултатите от изборите, като твърди, че всички гласове е трябвало да бъдат преброени в деня на изборите. Броенето на бюлетините отнема повече време през 2020 г., поради по-големия брой неприсъствени гласове, заради пандемията от Covid-19.
“Беше бъркотия”, пише г-жа Тръмп. “Не съм единственият човек, който поставя под въпрос резултатите.” Книгата продължава с подробности за деня на 6 януари, когато поддръжниците на съпруга й нахлуват в Капитолия. Тя обяснява решението си да не осъжда насилието, твърдейки, че “не е била запозната със събитията, които се развиват” в Капитолия. “Ако бях напълно информирана за всички подробности, естествено, веднага щях да осъдя насилието, което се случи в сградата на Капитолия”, пише тя.
Опитът за убийство на Доналд Тръмп
Към края на книгата си Мелания Тръмп описва какво е било да стане свидетел на опита на въоръжен мъж да убие съпруга й, докато е гледала по телевизията. Тръмп е изправен пред два опита за убийство през този сезон на кампанията, първият на митинг през юли в Бътлър, Пенсилвания, докато говори пред тълпата.
Мелания е била в Бедминстър, Ню Джърси, когато се е случил инцидентът. “Гледах как се разгръща хаосът: стрелбата, Доналд инстинктивно се протягаше към главата си и незабавната реакция на агенти от Тайните служби, които го прикриваха”, пише тя в книгата си, както и че и се е сторило цяла вечност времето, докато успява да се чуе с него и да разбере, че е добре. Мелания описва оцеляването на Тръмп като “нищо по-малко от чудо”.
Правото на избор
Мелания вярва, че жените имат право на “лична свобода”, особено що се отнася до абортите. В мемоарите си тя излага своята позиция по въпроса. “Наложително е да се гарантира, че жените имат автономия при решаването на предпочитанията си да имат деца, въз основа на собствените си убеждения, без всякаква намеса или натиск от страна на правителството”, пише тя. “Основното право на жената на лична свобода, на собствения й живот, й дава правомощието да прекрати бременността си, ако желае”, добавя тя.
Оттогава бившата първа дама не спира да се сблъсква с негативна реакция, включително от активисти против абортите в Републиканската партия. И макар съпругът ѝ да не е в подкрепа на абортите, тя казва, че я е насърчил да напише искрената си позиция в книгата.
Мелания Тръмп – тайното оръжие на Доналд Тръмп
Източник: Lifestyle.bg