В България се срещат 430 вида птици, което ни поставя на второ място в Европа по видово разнообразие. Някои от тях можем да наблюдаваме целогодишно, дори и в урбанизираните райони, други са толкова редки за нашата страна, че са виждани от малцина късметлии. Още по-малко са хората, успели да запечатат срещата си с някои от тези птици в перфектни кадри. Точно такъв обаче е Дамян Петков.
От години Дамян си сътрудничи с Българското дружество за защита на птиците (БДЗП), а кадрите му не спират да печелят възхищението на любителите на орнитологията в социалните мрежи. Скоро негова снимка беше отличена и в престижния фотографски конкурс Comedy Wildlife Photography, като спечели в категорията “птици”.
Дамян Петков е упорит и забавен перфекционист, който живее в малък град на брега на река Дунав в Северна Централна България. Работи от вкъщи за частна фирма в IT сектора като програмист на софтуерни приложения. Любовта към природата, усещането за душевна хармония, което пробужда, и разбирането колко е крехка, подтиква Дамян в свободното си време да се посвети на снимането на красотата на птиците в България.
“От дете ми харесваше да “запечатвам моменти” и след време, когато се прояви лентата, да видя спомена, който съм създал с помощта на фотоапарата”, връща се назад Дамян, като си дава сметка, че с годините животът неусетно го отвява в друга посока.
През 2015 г., вече в дигиталната ера, започва отново да се интересува от фотография. Първоначално снима пейзажи с телефон, след това си купува дрон и улавя моменти от различни гледни точки от високо по поречието на река Дунав. С времето се насочва и към снимки на природата от земя с фотоапарат, като най-голям интерес проявява към залезите над реката, които са истинско вълшебство.
По препоръка на негов приятел започва да прави timelapse видеа, което обикновено отнема доста време, защото камерата се настройва, пуска се да “щрака” и след това час-час и половина не се пипа. Докато фотоапаратът си върши работата, първите няколко пъти Дамян чете книги и се разхожда наоколо. Забелязва, че навсякъде около него летят толкова много птици, които се оказват безкрайно интересни за наблюдение. С времето си купува телеобектив и някак неусетно сърцето му започва да го дърпа все повече към птиците. Няма какво да се лъжем, там предизвикателствата са много повече.
В началото на 2021 г. БДЗП организират курс “Близки срещи с птиците”. Без да му мисли много, Дамян решава да се запише и попада в групата на Свилен Чешмеджиев, който дава цялото си сърце за опазване на околната среда още от детството си.
Курсът представлява теоретична онлайн част и практическа на терен сред природата. След успешното му приключване обаче, интересът на Дамян към птиците се задълбочава. Започва да разпознава различните видове, знае имената на повечето, които вече снима, научава нови и разбира подробности за поведението им, което пък улесняваше снимането му.
В началото на 2022 г. Свилен Чешмеджиев го кани да снимат пеликановата колония в ЗМ “Калимок-Бръшлен”, за да има кадри за социалните мрежи на БДЗП.
“Тогава се запалих истински по тези уникални създания, които виждах за първи път отблизо”, признава Дамян.
След това започва да помага с регулярен мониторинг на птици в Централна северна България, като данните от наблюденията се качват в специално разработената от БДЗП система SmartBirds.
И така постепенно се включва с помощ във все повече проекти и дейности – от мониторинг на къщички за синявици, вечерна ветрушки и белочели гъски, до преброяване на популацията на белия щъркел у нас, което се прави на всеки 10 години.
Преди няколко седмици участва и в Международното преброяване на зимуващите къдроглави пеликани. Всички снимки и видеа, които Дамян предоставя на БДЗП, са благотворителни, а целта ми е повече хора да се запознаят с разнообразието на птици в България.
“Фотографията за мен е средство, чрез което да предам емоцията на запечатания момент. Непознати хора са ми писали, че благодарение на моите снимки виждат видове, които в големия град е невъзможно, а това е стимул за мен да продължа да се занимавам с това”, не крие мотивацията си Дамян.
Като най-големия недостатък на фотографията на птици, той изтъква ранното ставане. Ако искаме да се получат хубави кадри, е добре да се стане по тъмно и да се снима по време на изгрев, когато светлината е с топли цветове – така наречения “златен час”. По това време на денонощието птиците са най-активни и лесно може да се наблюдават и заснемат.
“Навсякъде летят птици и се чуват различни песни, атмосферата е уникална – природата се събужда за новия ден”, споделя с усмивка Дамян.
Що се отнася до най-голямото предимство, за него това е разнообразието, защото на дадена локация може да се снимат от пет-шест до 100 вида птици в зависимост от сезона и метеорологичните условия.
Като стана дума за локации, имате ли любимо място за снимки в България?
Не мога да кажа, че имам любимо място за снимки, защото всяка локация предлага различни видове птици. Например по поречието на Дунав може да се срещнат едни видове, в планините – други, но най-голямо разнообразие се среща в Бургаски регион.
А фаворити сред птиците, които снимате?
Къдроглавият пеликан ми е любим за наблюдение и снимане. Изглежда като праисторическо животно със свиреп поглед и визия, а всъщност е доста страхлива птица при среща с хора. Грабливите птици също са сред фаворитите ми, обожавам да ги наблюдавам как се реят във въздуха и се оглеждат със зоркия си поглед за плячка.
Коя е най-трудната и най-лесната за снимане птица?
Най-лесните са тези, които са свикнали с хората – врабчета, лястовици, щъркели, синигери и т.н. Най-трудни са активните през тъмната част на денонощието, които през деня се крият – бухал, козодой, забулена сова, горска улулица и други.
Ако трябва да изберете само три от снимките си, кои ще бъдат те?
Една от най-любимите ми снимки е тази на новоизлюпени къдроглави пеликанчета. Да видиш как толкова голяма и тромава птица се грижи за малките си, е нещо уникално.
Друг кадър от фаворитите ми е на малки белочели рибарки, кацнали на камък по средата на езерце, викайки родителите си за храна.
Ето и един вид, който всеки вижда през лятото, селската лястовица. Всеки познава лястовичките като тихи миловидни птички, които предвещават лятото, но в този кадър може да се види и другата им страна – на шумни “наематели”.
Тогава, кой е най-предизвикателният за вас кадър?
За разлика от други фотографи на дивата природа, аз не снимам от укрития. Затова и за мен всеки кадър е предизвикателство, защото се виждаме очи в очи с птиците и при всяко движение има опасност те да отлетят.
От друга страна, има опасни локации, на които се снимат птици, и има вероятност от наранявания (падане от скали, потъване в дълбока вода или затъване в тиня) или нападения от диви животни. За това се иска както смелост, така и малко лудост да отидеш на такива места, и то по собствено желание.
Докато снимах бързолети на скалите до Тюленово, от многото въртене, докато следя птиците в полет, ми се зави свят и за малко да падна от скалите в морето.
Снимката, която пък предизвика огромен интерес у хората, е моментът, в който възрастен щъркел носи вода на малките си.
Ваш кадър беше отличен в Comedy Wildlife Photography и спечели в категорията “птици” – къде е заснет и какво точно ни разказва?
По време на редовния ми мониторинг на птици в Северна Централна България видях няколко белобузи рибарки да летят в подходящо за тях местообитание над един от водоемите. Летяха над главата ми, за да събират насекоми. Седнах да ги наблюдавам от брега и видях, че кацат на камъни във водата.
Извадих фотоапарата и започнах да ги снимам, защото са интересни. Исках да заснема кадър на птица, кацаща на камък с разтворени криле, но не очаквах да уловя подобен момент. При кацане птицата не прецени добре разстоянието и вместо на крака – кацна на глава. Това не се вижда всеки ден, а дотогава не бях попадал и на подобен кадър в интернет. За щастие птицата само се изтръска и застана на крака – все едно нищо не се е случило.
Месеци след това приятелка ми сподели за конкурса и пуснах на шега няколко снимки, при което не очаквах дори да ги забележат. Но след няколко седмици получих писмо от организаторите, които ми съобщиха, че снимката е номинирана и искаха още малко информация, както и технически детайли и доказателство за достоверност. След още няколко седмици разбрах от Instagram профила на Comedy Wildlife Photo Awards, че заедно с Nikon Europe са обявили победителите и снимката ми печели.
А какво още искате да снимате?
Някои фотографи си поставят за цел да снимат точен списък с видове, заради което пътуват стотици километри в България и чужбина. При мен нещата не са така – предпочитам да изляза сред природата, да се насладя на спокойствието и да разчитам на късмета. В бъдеще бих искал да узная повече за начина на живот на птиците – брачни игри, мътене, хранене, грижа за малките и т.н.
Близки срещи с комедията на природата: Как Дамян Петков спечели Comedy Wildlife Photography и продължава да показва тайните на птиците
Източник: Lifestyle.bg