
Вчера, 14 юни, Доналд Тръмп навърши 80 години. Освен голям личен празник, денят се превърна в много по-мащабно празненство, защото за същия ден (вероятно съвсем не случайно), бяха насрочени широко коментираните боеве в клетка в градините на Белия дом, част от празненствата Америка 250 по случай 250 години от обявяването на независимостта на страната.
Дни по-рано научихме, че редица известни личности са отклонили поканите си за присъствие на първото по рода си събитие в това място, символ на президентската институция.
За никого не е тайна, че действията, политиките и изказванията на Тръмп в последните години му навлякоха много противници, а с този необикновен и за мнозина неподходящ начин за отбелязване на национален празник те станаха още повече.
Но ето че каквото си науми, това се случва. И въпреки целия негативизъм и критики, президентът осъществи плановете си за грандиозно събитие и бе видимо доволен от случващото се. Белият дом се напълни с кечисти по шорти и завити в националния флаг, които се биха пред погледа на държавния глава и стотици присъстващи.
А той, в компанията на Първата дама Мелания Тръмп, дъщерите си Тифани и Иванка и синовете си Доналд тръмп-младши и Барън, искрено се забавляваше и гордееше от това, че отново е написал история, макар и с негативен оттенък.
Въпреки че събитието бе благотворително и се събираха средства за военни ветерани, навръх рождения му ден именно президентът бе център на вниманието и това отново събуди коментарите, че всичко това е по-скоро спектакъл за личния му празник, но с държавни пари. А сред подаръците, които рожденика получи, бе и масивна златна верига от един от участниците в боевете Джош Хокит, предава Daily Mail.
Напук на бойкота на много звезди, на събитието все пак присъстваха доста известни личности, които не се притесняват да демонстрират симпатиите си към най-спорния държавен глава на САЩ. Сред тях се откроиха Марк Зукърбърг, Логан Пол, Тайсън Фюри, Златан Ибрахимович и полският президент Карол Навроцки.
Безспорно събитието бе точно в стила на Доналд Тръмп, а тълпата пред вратите на Белия дом отразяваше точно и това, което можем да открием в социалните мрежи като отзвук след него.
Държавният глава продължава да има своите верни фенове, които обаче трябва да бъдат доста шумни, за да успеят гласовете им да се чуят върху тези на всички критикуващи. И така най-възрастният държавен глава на САЩ се оказа и най-способен да раздели нацията си.
