Колко опасно може да бъде повторното използване на пластмасови бутилки и кутии

Вероятно на всеки човек се е случвало да си купи вода в пластмасова бутилка и след това да я напълни още веднъж или дори няколко пъти. Същото често се прави и с пластмасовите кутии, в които вземаме храна за навън или у дома. Но въпреки че повторната употреба е едно от основните правила за устойчив начин на живот, точно тези пластмасови изделия за еднократна употреба са последното, което трябва да преизползваме.
През последното десетилетие изследванията върху излагането ни на химикали, вследствие на замърсяването с пластмаса, нарастват. А наблюденията на учените стават все по-тревожни, тъй като ежедневно поглъщаме микропластмаса с водата и храната.
“Има реално значително потенциално въздействие върху човешкото здраве, което е свързано с повторната употреба на пластмаси, независимо дали говорим за напитки или храна”, казва изследователката Шери Мейсън от американския университет Ганон.
Пластмасата за еднократна употреба отделя химикали и замърсява средата ни с микропластмаса. Въпреки че в проучванията не са съпоставяни пластмасата за еднократна употреба срещу тази за многократна, експертите казват, че са по-загрижени за първия вид изделия, заради начина, по който се правят.
Когато става дума за пластмасовата бутилка за еднократна употреба, тя отделя микро- и нанопластмаса във водата, когато я напълним повторно. Пластмасовата кутия пък съответно отделя тези частици в храната ни.
“Има около 16 000 химикала, открити в пластмасата, повече от 4200 от които се считат за “силно опасни”, допълва Шери Мейсън. Сред тях е и стирен – известен канцероген.
Важно е да имаме предвид, че излагането на химикали се увеличава, когато пластмасата се нагрява, например в микровълнова печка или дори когато храната, която слагаме в кутията, е топла.
Повишената опасност при нагряване важи също и за пластмасата за многократна употреба. Но най-специфични опасности се оказва, че крие черната пластмаса. Според изследване тя съдържа токсични химикали, които са свързани с повишен риск от рак, хормонални смущения и репродуктивни усложнения.
Най-голямо безпокойство за негативното влияние на еднократната пластмаса има за здравето на децата и хората в репродуктивна възраст, предвид връзката с риска от намаляване на плодовитостта.
Заключението на учени и експерти е, че повторното използване на пластмасови бутилки и кутии за еднократна употреба изобщо не е препоръчително. Сред потенциалните рискове за здравето са също и замърсявания, и размножаване на бактерии.
За да се предпазим максимално, е важно да изхвърляме пластмасовите изделия за еднократна употреба веднага след ползване и да не ги излагаме на топлина.
Ако поръчваме или взимаме храна за вкъщи, която е опакована в пластмасова кутия, е най-добре да прехвърлим съдържанието в чиния възможно най-скоро. Що се отнася до бутилките за вода, далеч по-безопасни са тези, направени от стъкло или метал, пише Washington Post.

Източник: Lifestyle.bg
Next Post

Парис Джексън - дъщерята на Майкъл Джексън, е сгодена

Парис Джексън и музикалният продуцент Джъстин Лонг са заедно от 2022 г. насам, но очевидно са вече готови за следващата крачка във връзката си. В пост в Instagram профила си единствената дъщеря на Майкъл Джексън е споделила поредица от снимки по повод рождения ден на половинката си. Първите няколко са техни […]

Subscribe US Now