При много хора колебанията в теглото са проблем, с който се борят трудно. А разковничето за справянето с него е поддържането на добър метаболизъм.
Както добре знаем, той е “двигателят” за основните процеси в тялото ви, включително храносмилането на храната. И макар контролът върху него да не зависи изцяло от нас, все пак има навици, с които можем да подпомогнем функцията му и да го поддържаме.
Оказва се, че една доста често допускана грешка от хората, борещи се с колебанията в теглото, е основният виновник за нарушен метаболизъм. И това е консумацията на недостатъчно храна.
Здравните експерти обясняват, че всяка клетка на тялото ни участва в метаболизма, за да осигури енергия за ежедневните ни дейности и когато не приемаме достатъчно калории, то просто няма достатъчно енергия за тях. Затова и твърде нискокалоричните диети или пък претоварването с физическа активност изобщо не са препоръчителни. Те единствено могат да доведат до влошено метаболитно здраве.
Диетологът д-р Каролайн Томасън предупреждава, че недостатъчното хранене или приемането на по-малко калории, отколкото изгаряме всеки ден, вреди на метаболизма ни, тъй като впоследствие тялото ни се адаптира да изразходва по-малко калории. По думите ѝ това може да доведе до отслабена имунна система, дефицит на хранителни вещества, повишен риск от хронични заболявания, както и по-високи нива на стрес и по-малко енергия.
Освен това ограничението на калориите може да повиши нивата на кортизол (известен още като хормона на стреса). Това от своя страна може да забави нормалните функции на тялото ни, включително метаболизма. Сред другите негативни последици от повишения стрес са чувство на тревожност, неспокоен сън и по-голяма склонност да се избираме вредна храна.
Предвид всичко това, най-добрият начин да се храним, за да подпомогнем метаболизма си, е като си набавяме достатъчно макро- и микронутриенти. Редовното и балансирано хранене са двата фактора от съществено значение, пише Eating Well.
Добре е да не пропускаме хранения, а когато избираме какво да сложим в чинията си, да залагаме на храни от всички хранителни групи. Трябва да приемаме както протеини и мазнини, така и въглехидрати. Междинната закуска, особено когато е богата на протеини, също подпомага метаболизма ни, а ни дава енергия, за да продължим концентрирано с ежедневните задачи.
Как да се храним, за да имаме добър метаболизъм
Източник: Lifestyle.bg