За какво Марк Зукърбърг ще използва ядрена енергия

Когато чуем за ядрена енергия, първата ни мисъл е за нещо опасно, което може да доведе до смъртта на много хора. Но е факт, че атомните електроцентрали съществуват на много места по света, а технологията е ефективна за генериране на енергия. И именно на нея се е спрял Марк Зукърбърг за свой бъдещ проект. 
Създателят на Facebook обяви тази седмица в социалните мрежи, че планира да използва ядрени реактори, за да захранва мощностите, необходими на компанията Meta, за поддържа своя изкуствен интелект. Той дори призова да му изпращат оферти за изграждането на ядрени енергийни мощности до 4 гигавата. Това е равностойно на четири пълноразмерни ядрени реактора, които са необходими за задоволяване на все по-големите енергийни нужди на технологичния сектор. Плановете са те да заработят до 2030 г. в САЩ.

За да бъдат в крак с най-актуалните технологии, от компанията обмислят разработването на мини ядрени реактори, известни и като малки модулни реактори (SMR). Тяхното голямо предимство е, че могат да бъдат разположени в непосредствена близост до центровете за данни на Meta, което улеснява процеса по създаване и доставка на енергия.
“Ние вярваме, че ядрената енергия може да помогне за осигуряване на стабилна, базова мощност за поддържане на нуждите от растеж на електрическите мрежи, които захранват както нашите центрове за данни, така и общностите около тях”, се заявява в позиция на технологичната компания, цитирана от Telegraph.
Преди няколко години от компанията на Марк Зукърбърг обявиха, че си поставят за цел постигане на нулев отпечатък върху околната среда чрез използване на енергия изцяло от възобновяеми източници. Но покрай внедряването на технологиите с изкуствен интелект енергийните нужди рязко се повишиха, което доведе до голям интерес към ядрените реактори.
И ако си мислим, че Марк Зукърбърг отново е в ролята на иноватор, то това не е съвсем така. Идеята за използване на ядрена енергия не е нова за технологичния сектор и очевидно е сигурна част от неговото бъдещо развитие. Наскоро стана ясно, че и Google има планове да поръча седем мини ядрени реактора от стартъп компанията Kairos Power.
От Microsoft пък залагат на вече изпитана технология и подписаха споразумение за възстановяване на дейността на атомната централа  Three Mile Island в Пенсилвания, което ще им струва 16 милиарда долара. Amazon също са планира в близките години да използват мини ядрени реактори и инвестират крупната сума от 500 милиона долара в разработването им. А най-голямата пречка, които тези компании вероятно ще срещнат по пътя си, са властите и забраните, които могат да наложат върху подобни амбициозни, но и вероятно рисковани проекти.

Източник: Lifestyle.bg
Next Post

Амбър Хърд в очакване на второто си дете

Амбър Хърд разширява семейството си. 38-годишната актриса от “Аквамен” очаква второто си бебе, потвърждават от People. “Все още е доста рано в бременността, така че не искаме да навлизаме в много подробности на този етап. Достатъчно е да се каже, че Амбър е доволна както за себе си, така и […]

Subscribe US Now