Фитоестрогените – естественият начин да преминем с лекота през менопаузата

Големите промени в живота на една жена са пряко свързани с хормоните – от начало на менструацията, през бременността, до раждането и менопаузата. До голяма степен те променят и начина, по който се чувстваме и живеем. И докато в някои случаи са повод за щастие, в други носят притеснение – или просто нов период, за който не сме подготвени.
Факт е, че при все повече жени менопаузата идва на все по-ранна възраст, а с нея – и предхождащата я перименопауза. Основното при тях са хормоналните промени, които настъпват в женския организъм и по-специално намаляването на нивата на женските полови хормони – естроген и прогестерон.
Когато яйчниците спрат или намаляват значително производството на яйцеклетки, това води до намаляване и на секрецията на въпросните хормони. Тези промени могат да се установят чрез специализирани изследвания, но последствията лесно можем да забележим и сами – изменения в месечния цикъл и неговото спиране, както и липсата на овулация и невъзможността за забременяване.
Дори това да е основното ни притеснение, в повечето случаи първите промени в честотата на месечния цикъл са съпроводени и с други признаци на перименопаузата, които първосигнално ни карат да крещим, че остаряваме – проблеми със съня и концентрацията, нощно изпотяване, раздразнителност, вагинална сухота и други, които могат сериозно да влошат качеството ни на живот и да повлияят на самочувствието.
В подобни случаи е добре да не отлагаме консултацията с лекар. А ако неговият пръв избор е хормонозаместителната терапия, трябва добре да се запознаем с нейните плюсове и минуси, както и с нейната по-безопасна, безвредна и напълно естествена алтернатива – фитоестрогените.
Хормони в недостиг, хормони в излишък
Всяка жена се ражда с точно определен брой яйцеклетки и когато този резерв се изчерпа, процесът е необратим – точно както и менопаузата. Но това далеч не значи, че трябва да се примирим с всички неудобства, които тя носи със себе си. Не трябва и да поставяме живота си на пауза, докато отшумят, а да бъдем максимално активни и пълноценни в тези златни години от нашия живот.
Хормонозаместителната терапия има различни форми, а конкретната се определя от нашия лекар на базата на клинична картина и резултати от изследвания. Може да приемаме както един (естроген), така и два хормона (естроген и прогестерон) – най-често под формата на таблетки за редовен прием, с който се запълват липсите заради намаленото производство в организма. Съществуват и пастили за прилагане върху кожата, както и локални кремове.
Този тип лечение за потискане на симптомите на менопаузата обаче не е за всяка жена и има своите противопоказания – при чернодробни заболявания, доказано висок риск от развитие на рак на гърдата, сърдечни и съдови проблеми. Терапията има и редица странични ефекти, които се появяват след прилагането й – вагинално кървене, главоболие, тежест в гърдите, умора, промени в настроението, проблеми със стомаха и други.
В последните години все по-усилено се говори, че подобен тип хормонални терапии увеличават и риска от онкологични заболявания като рак на гърдата, на ендометриума, на шийката на матката и други. Затова препоръката е да се прилага само в крайни случаи и когато ползите ще нахвърлят вредите.
Именно по тези причини все повече жени предпочитат напълно безвредната й алтернатива в лицето на фитоестрогените.
Природата на помощ
Фитоестрогените са вещества от естествен произход, които ефективно заместват хормоните, произвеждани от тялото. Те имат сходна химична структура с естрадиола (форма на естрогена) и се отличават с противовъзпалителните си свойства. Срещат се в над 300 растения, чрез които може да си ги набавим – сред тях са соята, различни ядки и семена, зърнени култури, но и млечни продукти, някои билки, плодове и зеленчуци. Съдържат се и в напитки като кафе, зелен чай, вино и бира.
Единственият недостатък на естествените заместители на хормоните е, че трябва да ги приемаме често и в големи количества, за да извлечем търсените ползи – облекчаване на симптоми на перименопаузата и менопаузата, намаляване на риска от остеопороза и онкологични заболявания и подобряване на вида на кожата.
Затова по-добрата алтернатива е да приемаме добавки, съдържащи фитоестрогени – като тези от серията Femarelle. Тя съдържа три хранителни добавки за три периода от живота на всяка жена, съобразени с конкретните нужди през тях. Различни изследвания доказват, че ползите от тях върху вазомоторните смущения са сравними с тези от хормоналните терапии, но без техните странични ефекти. А още по-хубавото е, че ефектът е на лице още след първи месец прием.
Femarelle Rejuvenate e специално разработен за балансиране на хормоналната активност през перименопаузата при жени над 40 години. Именно тогава при повечето от нас се проявяват първите издайници на хормонални промени, но това не значи, че менопаузата е близо – понякога от нея може да ни дели цяло десетилетие.
А за регулиране на месечния цикъл през това време и редуциране на симптоми като промени в настроението, енергийните нива и съня от полза са ни както витамин В2 и В7, така и фитоестрогените в екстрактите от ленено семе и ферментирала соя (DT56a), които се съдържат в хранителната добавка. Те са добити изцяло от растения, които не са генно модифицирани.
Соята е доказана като източник на на фитоестрогени и изофлаваноиди, които облекчават симптомите, свързани с хормоналните промени. Освен това подпомагат костите, правилната обмяна на веществата, контрола на нивата на холестерол и кръвно налягане. Лененото семе пък съдържа фитоестрогените лигнани, които са с доказано положително влияние върху най-разпространените симптоми на менопаузата като нощно потене и горещи вълни.
Те са основна съставка и във Femarelle Recharge, предназначен за жени в менопауза. А Femarelle Unstoppable за жените над 60 години в постменопауза, комбинира ползите от витамин D3, B2, биотин, калций и фитоестрогени от ферментирала соя. С тяхна помощ бързо и ефективно ще подобрим енергийните си запаси, както и качеството на съня, а и ще се погрижим за нормалното състояние на костите и ставите. И така с фитоестрогените и Femarelle менопаузата вече не е край на активния живот на жената, а едно ново начало.

Източник: Lifestyle.bg
Next Post

Защо съпругът на принцеса Беатрис не е до нея по време на бременността

На 1 октомври Бъкингамският дворец съобщи, че по-голямата дъщеря на принц Андрю е бременна. “Нейно кралско височество принцеса Беатрис и г-н Едоардо Мапели Моци с радост съобщават, че очакват второто си дете в началото на пролетта”, се казва в изявлението. От двореца допълват, че бебето има по-голям брат – осемгодишният Улфи, […]

Subscribe US Now