Зимата не е нито най-приятният, нито най-подходящият сезон за пътуване с кола – метеорологичните условия могат бързо да се променят, с което да създадат и опасност от произшествие. Разбира се, да бъдем внимателни и фокусирани върху шофирането и случващото се на пътя е най-доброто, което може да направим.
Но подготовката за студения сезон започва още преди да сме се качили в колата. Дори още преди същинската зима със снегове, виелици и навявания да е дошла.
Покрай старта на организираната от Съюза на българските автомобилисти (СБА) и Пътна полиция кампания за пътна безопасност “Акция Зима” решихме да се допитаме до техен експерт, за да разберем какви са най-важните неща при подготовката на автомобила за зимата.
Относно гумите
Всичко започва със задължителната смяна на летните гуми със зимни. Без нея останалите съвети биха били безсмислени, ако някой е решил, че летните могат да свършат работа и през студените месеци от годината.
А изборът на правилните гуми според сезона е ключов за безопасното шофиране и за това си има добра причина.
Зимните са проектирани и създадени така, че да имат по-добро сцепление с настилката през зимата. И не само – имат и по-добро сцепление при студени и хлъзгави условия от летните.
“Те са с по-дълбоки канали и от специална гумена смес, която остава еластична при ниски температури, осигурявайки по-добро сцепление на лед и сняг”, казва Тодор Желев, който е ръководител техническа експлоатация и отговаря за пунктовете за Периодични технически прегледи на СБА.
Ето защо по закон от 15 ноември до 1 март всички автомобили трябва да се движат с гуми, предназначени за зимни условия. Това не означава, разбира се, всяка година да купуваме нови гуми, но при всяка смяна трябва да следим дълбочината на грайфера им, която не трябва да е по-малка от 4 мм.
Дяволът се крие в детайлите
Когато сме отметнали смяната на гумите, е време да обърнем внимание на още няколко уж дребни неща, които обаче са от голямо значение през студените месеци.
Ето и какво друго трябва да направим според Тодор Желев:
Често допусканите грешки
Понякога или забравяме някои детайли, или просто ги неглижираме, което обаче може да се окаже опасно. Особено през зимата, когато шофирането има своите специфики.
Практиката е показала на Тодор Желев, че някои от най-често допусканите грешки при подготовката на автомобила за зимата са свързани отново с гумите.
Като изключим неподходящите за сезона гуми, следващата най-честа грешка е неправилното им налягане. В ръководството за експлоатация на всеки автомобил е указано какво е подходящото налягане според натовареността му. Същата важна информация може да открием и на стикер, залепен на колоната на шофьорската врата или от вътрешната страна на капачката на резервоара.
Липсата на зимен комплект, стари и неефективни чистачки и неизправни светлини са други от най-често допусканите грешки.
Също така често се забравя да бъде проверена изправността на климатичната система. “Много шофьори не проверяват как работи отоплението и размразяването на стъклата, което е важно за комфортната и безопасна видимост”, допълва Тодор Желев.
Какви са последствията
Подготовката на автомобила за зимата е ключова за безопасното и надеждно придвижване, а игнорирането на тези важни аспекти може да доведе до сериозни последствия.
Оставяйки настрана създаването на опасност от катастрофа, автомобилът може и да не премине задължителния годишен технически преглед, ако гумите не отговарят на изискванията.
Също така шофьорите може да получат финансови санкции за неприлагането на законовите изисквания за минимална дълбочина на грайфера.
“Ако автомобилът не е подготвен за зимата и участва в инцидент, застрахователната компания може да откаже да покрие щетите, аргументирайки се с използването на неподходящи или износени гуми, които не отговарят на зимните условия”, разяснява още Тодор Желев.
Как да подготвим автомобила за зимата
Източник: Lifestyle.bg