Отиде си Красимир Куртев от Акага

Акага е сред най-популярните български групи – най-вече заради оригиналната й музика – комбинация от фюжън-джаз, фънк, български фолклор, реге, соул, че дори и хип-хоп. От основаването на групата през 1992 г. неин фронтмен е Краси Куртев – бас-китара, който винаги е бил сърцето и душата на Акага.
За огромно съжаление обаче, научаваме от БТА, че на 54-годишна възраст, Краси Куртев е починал. Все още не са ясни подробности за смъртта му. Красимир Куртев е роден в София на 25 юли 1970 г. Завършва Националното музикално училище “Любомир Пипков”, а след това висше образование в Националната музикална академия “Панчо Владигеров”. Освен, че е съосновател е на Акага, е и един от основателите на БМА (Българска музикална асоциация), както и член на “Теосто” – Финландия. 
Един от първите, които споделиха болката си от трагичната новина в социлните мрежи, беше именно Ясен Велчев, който също е бил част важна част от Акага.
“Много, много ще ми липсваш, Краси. С теб поставихме основите на Акага, с теб направихме толкова хубава музика, с теб се смяхме и дори плакахме, с теб отидохме там, където до тогава никой не беше стъпвал, останахме приятели завинаги. Оставяш ярка следа със своята неподражаема уникалност. Обичам те. Прости, и почивай в мир. Бог да упокои душата ти”, изрази във Facebook скръбта си Ясен Велчев за кончината на своя приятел. 
Що се отнас до Акага, тя е сформирана от студенти от Националната музикална академия през 1992 г. Когато се появява, Акага е първата малка група, извън познатите биг бенд състави, която има брас секция като водеща в музиката й. През първите години от съществуването си музикантите работят предимно в България, издават три албума, а популярността им расте.
Пътят нагоре продължава и формацията излиза извън пределите на страната – през 1998 г. и 1999 г. групата се представя на джаз фестивала в Монтрьо на сцени на открито. През 2000 г. Акага са готови с четвъртия си албум “9”, последван от много промени в състава на групата. В продължение на няколко години приоритет за формацията е концертната дейност, най-вече в Скандинавието.

Източник: Lifestyle.bg
Next Post

Как забележителност край Кърджали стана "Европейския Мачу Пикчу"

На фона на десетки популярни дестинации в Европа България рядко излиза на челните места. Една историческа забележителност може да промени това, особено след изненадващата статия за нея в голям туристически сайт. Американската медия за туризъм Islands определи Перперикон като “европейският Мачу Пикчу” и изтъкна, че посещението му е много по-достъпно […]

Subscribe US Now