
За кралските особи по света важат различни правила от тези за простосмъртните хора. В голяма част от монархиите суверенът има имунитет, които му позволява да пренебрегва законите, които всички спазваме. Например носенето на предпазен колан в колата.
Прави впечатление, че е от години членовете на британското кралско семейство не носят колан, когато са заснети да пристигат с автомобил някъде. За това има просто обяснение, свързано със сигурността.
“Както може да си представите, опасенията са колко бързо можем да изкараме член на семейството от превозно средство, ако това се наложи”, пояснява експертът по сигурността Майкъл Чандлър пред Daily Mail.
Удобството и външният вид също са взети предвид. “Ако постоянно трябва да се качват и слизат от автомобила, коланът не се слага всеки път.” При официални събития, когато член на кралското семейство е с военна униформа или риза, коланът само мачка и пречи на комфорта.
Чандлър пояснява, че всъщност семейството на крал Чарлз доста по-често се вози с предпазен колан, отколкото предполагаме. Например при бързо придвижване в Лондон или по магистралите на страната.
От друга страна решението кралското семейство да пътува без предпазен колан може да е изненадващо предвид катастрофата, при която принцеса Даяна, Доди Файед и шофьорът им Хенри Пол загинаха през 1997 г.
Вече бившият офицер от полицията Дейвид Дъглас, който е участвал в съставянето на доклада за катастрофата казва, че има доказателства, че ако пътниците са били с предпазен колан, твърде вероятно е да не загинат.
Според него шансът Даяна Файед и Пол да оцелеят при такъв тип катастрофа, ако са били с колан, е 80 %. “Все пак щеше да е ужасен инцидент, щяха да са тежко ранени, но вероятно нямаше да е фатално”, допълва той пред Good Morning Britain.