Водолази мислят, че са открили потънал кораб, но тази гигантска сянка се оказва жива

Най-голямата коралова колония в света е открита на Соломоновите острови на дълбочина от около 13 метра и е с огромните размери 34 на 32 метра. Тя е толкова огромна, че дори се вижда от космоса, но въпреки това се крие далеч от човешките очи в продължение на около 300 години.
Когато екипът на проекта Pristine Seas на National Geographic за пръв път забелязва нещо, което дебне в дълбините, те си мислят, че е потънал кораб, тъй като картата им предполага, че има един в района. Операторът Ману Сан Феликс и неговият син Иниго се гмуркат, за да разгледат по-отблизо и са изумени, когато осъзнават, че тази монументална структура, която са видяли на картата, всъщност е колония от живи същества.
Коралът е не само много жив, но и много тясно свързан с медузите и морските анемонии. Индивидуалните коралови полипи се обединяват в колония и многото колонии образуват рифа. Смята се, че тази конкретна гигантска буца съдържа близо един милиард полипи, което я поставя сред най-големите струпвания на живи същества в света.
Има много различни видове корали, богато разнообразие от които може да се намери в кораловия триъгълник, където е направено това последно откритие, но този вид е Pavona clavus и е в прекрасни нюанси на кафяво, жълто, червено, розово и синьо.
Pavona се оказва доста издръжлив корал, но това не означава, че може да го прави вечно. Коралите са много чувствителни към промените в околната среда, нещо, на което сме свидетели от десетилетия, докато губим риф след риф.
Що се отнася до това как тази гигантска колония е оцеляла, вероятно всичко опира до местоположението й, където водата е по-хладна и в близост има плитчина, осигуряваща подслон. Това, че все още е жив, означава, че е издържал на всичко, което е било хвърлено в нашите океани през последните 300 години.
Оттогава светът стана свидетел на глобално затопляне с невиждана досега на планетата скорост, на свръхулов, замърсяване и какво ли още не. За да си представим в какво състояние е този риф, както пише и National Geographic, трябва да помислим на колко безпрецедентни събития сме били свидетели през последните пет години и след това да умножим това по 60 – ето колко уморен от състоянието на света трябва да се чувства този корал.
Въпреки всичко това, той все още е жив и сега, когато открихме тази рекордна красота, трябва да го поддържаме жив. Вероятно години наред е считан за скала от местните, защото изглежда именно като такава, ако човек не се гмурне надълбоко, за да го разгледа. Оцелял е благодарение на защитата на местната общност, тъй като на Соломоновите острови водите са собственост на местните, но сега те искат национална подкрепа, за да запазят естествената си история.

Източник: Lifestyle.bg
Next Post

Последният мач за Рафаел Надал

Преди месец Рафаел Надал обяви, че най-сетне е взел решение за бъдещето си и то е да се откаже от професионалния тенис. Последните му излизания на корта пък трябваше да бъдат по време на финалите на Davis Cup през ноември. Наистина добър начин да завърши кариерата си, играейки за родината си. Е, […]

Subscribe US Now