15-то число на всеки месец е голям ден за 36-годишния японец Йошихиро Нозава: това е денят, в който получава заплата. Но всеки месец той предава цялата си заплата на съпругата си Масами. Тя контролира семейния бюджет и му дава месечни джобни пари. И това са всички пари, които той може да похарчи за себе си през следващите 30 дни.
“Последните пет дни от 10-то число на всеки месец обикновено са най-трудните”, казва Йошихиро. Йошихиро и Масами имат две деца и те са причината съпругата му да реши да го назначи на фиксирана издръжка.
“Започнах да контролирам бюджета на домакинството, когато станах домакиня и се родиха децата”, казва Масами. “Изведнъж разполагахме само с един доход, а тяхното обучение и частни уроци струваха много.”
Заплатата, която мъжът изкарва обаче, не е напълно достатъчна за всички в един от най-скъпите градове в света, Токио. “Тя ми приготвя кутия за обяд всяка сутрин, така че това много ми помага”, казва той, докато похапва сам в близкия парк до офиса си. Единственият му лукс са цигарите, за които харчи една трета от месечната си издръжка. “Мисля, че може да се наложи да се откажа, ако цената се покачи отново”, смята още Йошихиро.
Йошихиро може да яде обяда си сам, но той не е единствен. Според проучване, проведено от изследователската фирма Softbrain Field, 74% от бюджетите на японските домакинства се контролират от жени и не само от двойки с малки деца. Според Shinsei Bank, която проучва тенденцията от 1979 г. насам, средните месечни джобни пари непрекъснато се свиват. Причината е, че след като националният борсов индекс Nikkei 225 достига рекордно високо ниво от 38 916, цените на акциите започват да падат рязко през 90-те години и оттогава никога не са се доближавали до това ниво. И точно както представянето на японските компании се влошава, така и джобните пари на бизнесмените стават по-малко заедно с него.
“Въпросът, който повечето хора си задаваме обаче, е защо мъжете не започнат сами да контролират бюджетите на домакинствата? Не мисля, че много мъже раздават с радост цялата си заплата”, казва кариерният консултант Такао Маекава от FeelWorks. “Но те чувстват, че е тяхно задължение да печелят пари за семейството, дори ако това означава, че те самите трябва да страдат.” Освен това се оказва доста трудно за повечето мъже да разпределят парите така че да стигнат за цялото домакинство за месеца.
“Дори и да получа увеличение на заплатата на работа, не се надявам твърде много, че джобните ми пари да станат повече”, споделя пред BBC още Йошихиро.
Днес повече семейства търсят двоен доход, просто защото не могат да си позволят да не го направят. Но засега Йошихиро се надява на достатъчно евтини барове, където все още може изпие няколко питиета, без да изразходва всичките си месечни джобни пари наведнъж. Защото други няма да получи.
Защо мъжете в Япония дават цялата си заплата на своите жени
Източник: Lifestyle.bg