Освен с грандиозните си проекти, Илон Мъск е известен и с хапливия си език, под прицела на който попадат както потребители в социалните мрежи, така и известни личности, а и служители в неговите компании. Но, макар и рядко, думите му водят до своите последствия.
В последните месеци неведнъж чухме обвинения към милиардера, че си позволява доста освободено поведение със своите служителки и дори на някои от тях е предлагал да стане баща на децата им. А една от тези на ръководна длъжност в Nueralink Шивон Зилис, наскоро му роди пореден наследник.
Е, малко по-различна е ситуацията, заради която Илон Мъск косвено отнесе глоба, но отново става дума за поведение към служител на бившата компания Twitter, която той преименува на Х след придобиването й. Тя бе осъдена от Комисията по трудовите отношения на Ирландия да плати рекордната глоба от 550 хиляди евро на работил в клона в страната. Той твърди, че е бил уволнено неправомерно, след като не е отговорил на имейл от новия собственик, който е призовал персонала да бъде “изключително твърд”.
Няколко седмици след финализирането на сделката за продажба на технологичната компания, Гари Рууни, както и всички негови колеги, получават съобщение в електронната си поща, с което шефът им дава разяснения каква е новата линия на работа, която иска да следват. Според предприемача, за да се стигне до “пробив” на Twitter 2.0 и успех на така конкурентния пазар, всички трябва да са “изключително твърди”.
Под това Илон Мсък, който е истински работохолик и е свикнал да спи в офисите на компаниите си, разбира “дълги часове работа с висока интензивност”, защото за него това е единственият път към истинския успех. А под тези думи в имейла има форма, в която всеки желаещ трябва да натисне, че е съгласен с новите условия на трудно. Поместено е и пояснението, че който не даде съгласието си, ще получи обезщетение за три месеца.
Е, Рууни не е кликнал върху въпросния бутон и три дни по-късно получава друг имейл, с който да потвърди решението си да си подаде оставката и да се съгласи с предложението за “доброволна раздяла”. Същото се е случило с още 35 от общо 270 служители от клона в Ирландия, които са останали след първоначалните съкращения, последвали придобиването на компанията от Илон Мъск.
В резултат на тези съобщения съдът решава, че 24 часа “не е разумно предизвестие” и отсъжда X да плати на бившия си служител 350 131 евро – загубеното възнаграждение от януари 2023 до май 2024г., както и загубеното бъдещо възнаграждение в размер на 200 хиляди евро.
И по този начин се затвърждава позицията на Рууни, че не е подал доброволно оставка, а е бил неправомерно уволнен, въпреки “блестящото си работно досие”. “Не е добре г-н Илон Мъск или всъщност която и да е голяма компания да третира служителите си по такъв начин в тази страна”, твърдят адвокатите на служителя. А след спечеленото от него дело нищо чудно да се появят още хора с искове към милиардера, който със сигурност няма да се трогне от глобите, но поне трябва да разбере, че не се прави така.
Имейлът, който струва на Илон Мъск над милион долара
Източник: Lifestyle.bg