Предизвикателствата, пред които Рамазан изправя спортистите

Ясно ни е, че спортистите, които се състезават на професионално ниво, а не просто за здраве и кеф, са много добре подготвени и физически, и психически.
Част от добрата им подготовка обаче не включва самите тренировки, а начина на хранене и добрата хидратация, за да са на високо ниво постоянно. Религията обаче понякога може да се окаже в разрез с практиките на спортистите, с които те поддържат форма.
Целият месец април е свещен за мюсюлманите и е известен като Рамазан. Тези дни са посветени на опрощение и покаяние, като са свързани, разбира се и с пост. На вярващите им е забранено да се хранят и да пият каквито и да било течности от изгрев до залез слънце.
Тоест, единствената храна и течности, които могат да консумират, са в промеждутъка между изгрев и залез слънце. Нещо, което усложнява много работата на всички хора, но и на спортистите. Според Euronews, 80% от спортистите мюсюлмани, които спазват Рамазан, казват, че издръжливостта им намалява. 
Цели 70% се оплакват и от намалена концентрация, докато 60% твърдят, че и качеството им на сън се влошава. И това са все неща, които по принцип биха попречели доста на обикновен човек, а какво остава за професионален спортист. Но не означава, че е невъзможно, защото през годините сме виждали много футболисти и баскетболисти например, които спазват този свещен за мюсюлманите месец, и въпреки това са на топ ниво.
Мохамед Салах и Садио Мане например са двама от най-важните играчи на Ливърпул. И двамата спазват Рамазан, като това не им пречи да играят мачовете на отбора си на високо ниво и да бележат голове и правят асистенции.
Същото важи и за Карим Бензема от Реал Мадрид, който въпреки строгия пост отбеляза три гола във вратата на Челси в първия мач между двата тима от Шампионска лига. Във втория се разписа само веднъж, но той бе достатъчен, за да класира отбора му напред в турнира.  
Муса Ниакате не е от най-известните футболисти, но през изминалия уикенд към него бе направен голям жест. В средата на второто полувреме съдията на мача между Майнц и Аугсбург прекъсна играта точно след залез слънце, за да може Ниакате да се хидратира.
Според SPORT, подобно нещо се случва за първи път в Бундеслигата, а ние се надяваме, че няма да е и за последен. В света на баскетбола също има много спортисти, които практикуват така наречения фастинг. Кайри Ървинг, който преди няколко месеца разбуни духовете в NBA с отказа си да се ваксинира, също спазва религиозните изисквания.
И това, че не се храни и не пие нищо по цял не изглежда да пречи на баскетболиста на Бруклин Нетс, който преди няколко дни отбеляза 34 точки и даде 12 асистенции срещу Кливланд Кавалиърс, помагайки на отбора си да спечели и да се класира за плейофите.
След мача Ървинг каза, че знае, че не е сам в това начинание, което му помага. “Имам братя и сестри по целия свят, които спазват поста с мен.” Друг пример е Хаджра Хан, която през 2017 г. се превърна в първата пакистанска футболистка, трансферирана извън страната си – тя също спазва строгия пост.
Пред BuzzFeed News тя казва, че след тренировки или мачове, когато съотборничките ѝ се хидратират, тя трябва да прояви търпение и да изчака да направи това, когато е позволено. И макар да е трудно чисто физически, смята, че Рамазан заздравява вярата ѝ. И това са само няколко примера, че няма невъзможни неща.

Източник: Lifestyle.bg
Next Post

Истории, звезди, тенденции

Вижте интересните истории на деня, новини за звездите, тенденции и идеи за свободното време. Източник: Lifestyle.bg

Subscribe US Now